21 Kasım 2012 Çarşamba

Cocuk da yaparım kariyer de yalanı


Suskunluğumu bir isyan ediş ile bozmak istiyorum. Türkiye'ye döneli 6 ay oldu. 6 aydır çalışan bir anneyim. Ben ki çalışmayı bu kadar severim, çalışan anne olmayı hiç sevmedim. 

Tuğra'yı sabahları okula bırakırken ki o mahsunluğuna dayanamıyorum. Hasta olunca işten izin alabilmek için bin takla atmaya dayanamıyorum. Öğle tatillerinde alışveriş merkezlerinde çocuğu ile gezen annelere bakmaya doyamıyorum. İş yerinde çocuk sesi duyunca içimin hop etmesine dayanamıyorum. Çalışmayan annelerin çocukları ile doya doya vakit geçirmelerine gıpta ediyorum. Eve gelir gelmez butun zamanımı enerjimi Tuğra'ya harcıyor, arayı kapatmaya çalışıyorum ama ne ona yetiyor ne de bana biliyorum.

Kariyer mevzuuna gelince. Bizim meslekte  mesai bitti mi işten çıkılmıyor bazı zaman. Aslında çoğu zaman  ben eve iş götürmek pahasına çıkmayı tercih ediyorum. Mesaiye kaldım diyelim, oğluşumla geçirdiğim akşam mesaisinden feragat etmek zorunda kalıyorum.

İsyanlardayım. İşi bırak evinin hanımı ol deseler, düşünmeden bırakır mıyım, onu da sanmıyorum. 

Çalışmayan anneliği de tatmış bir insan olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, evde çocuğuna kendin bakmak güzel olmakla beraber inanılmaz sabır gerektiren, zaman zaman insanın kendini sokağa atasını getiren bir durum. Ama düzeni tutturunca, arada nefes alacak zamanlar yaratınca harika bir doyum.

Çalışan anne olmak ise psikolojik bir yük insanın üstünde. Sabah işe koş, akşam gel evde koş, çocuğu uyut yemek yap, vaktin kalırsa kendin için 1 saat ayır, uykusuz kal, ama herşeyi yarım yamalak yap. Ne kariyerine asılabil, ne evine, ne çocuğuna, ne kendine. Hepsinden bir gıdım ama yarım yırtık. 

En kötüsü de sürekli bir sorgulama içinde olmak. 

Ben sevmedim bu hali. İdeali bu değil. Ha hangi insan ideal hayatı yaşayabiliyor orası ayrı mevzu. Ama ben çocuk da yaparım kariyer de diyenlerden değilim. Bu şartlarda çocuk da yarım kariyer de..

2 yorum:

 1. Merhabalar, yazınızı google'da "çocuk da yaparım kariyer de yalanı" yazarak arattım. Çünkü ben de hem kariyer hem de çocuk yaparım fikrine inanmayanlardanım. Özel sektörde çalışıyorum, 7 aylık hamileyim. Sadece hamile olduğum için ve doğum izninde olacağım için başka bir pozisyona geçemedim. Hamile bir bayan, şirketler için 1 senelik külfet demek. Eğer ki iznimi az kullanırım, 4 ay içinde işe dönerim deseydim, belki bu iş olurdu ama 3 aylık bebeği nasıl bırakıp işe başlarım? Kariyer öncelikli diyen annelerin çocuklarından biraz kopuk yaşayabileceklerini düşünüyorum. Çünkü öyle olmak zorunda. İşe tam konsatre olmak zorunda. Fakat çocuklarımızın anne - baba sevgisine ihtiyaçları var. Gerisi koca bir yalan dünya :) Sevgiler, mordakiyesil.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gözde Hanım,
   Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Hayatta herşeyin bir bedeli var. Kariyer diyorsak çocuklarımızla daha az vakit geçirerek bedel ödüyoruz. Hem çocuk hem kariyer için uğraşırsak uykumuzdan, kocamızdan, kendimizden ödün veriyoruz. Size de kolaylılar dilerim. Bebeğinize sağlıkla kavuşmanızı temenni ederim. Sevgiler

   Sil