22 Kasım 2016 Salı

Uyku Saati ve Bitmeyen İstekler

Sevgili oğlum Tuğra uyusun diye 4 yaşına kadar yanında bekleyince, kızım Nehir doğunca dedim ki 'aynı hatayı birkez daha yapmayacağım ve Nehir'e uyku eğitimi vereceğim'. Tracy Hogg sağolsun Nehir 2 yaşına gelene kadar, yatağa koyunca iki söylenip 15. dakikada uyuyan bir çocuk oldu. Nehiri yatağına koyar, Tuğra'ya 20 sayfa kitap okurdum, 'gık' demezdi.

Ne olduysa iki yaşından sonra oldu. Önce direndim, o kadar emek verdim bir çırpıda boşa gitmesin dedim. Ama kazanamayacağım savaşa girmemem gerektiğini öğrendim. Şimdi alıyorum elime telefonumu, bilgisayarımı, eski günlerdeki gibi bir kabulleniş bir huşu içinde, yerdeki minderime oturup 1 saat bekliyorum.

Asıl zor olan beklemek değil aslında. Nehiri düzgünce yatmaya, konuşmamaya ve yatmamak için türlü mazeretler uydurmamaya ikna etmek. Enteresanı internetten araştırdığımda, diğer arkadaşlarımla konuştuğumda benzer şeyleri duyuyorum. İşte Nehir kızımdan inciler;

-Anne susadım. (Yer miyim bu numaraları ben, aldım bir kapaklı matara, anne susadım yok, susadıysan baş ucunda alırsın içersin. Gerçi bu Tuğra'da işe yaramamıştı. Her gece susadım diye uyanıyor, beni yatağımdan kaldırıp kendi başucundaki suyu almaya çağırıyordu)

-Anne çişim geldi (Daha yeni yaptık, sabah gidersin vari katı bir duruş olmazsa her akşam aynı mazeret yataktan kalkmak için kullanılır)

-Anne tacım nerde?(Tac bulunur, sabah takmak üzere başucuna konur)

-Anne acıyo (Bunu bir ara çok söylüyordu. Doktora gidelim mi ya da krem sürelim mi dediğimde genelde susuyordu)

-Burnumda sümük var (Kaçarı yok kalkıp peçete getirip yalandan da olsa burnunu silmek zorundayım)

-Ben çorap seçeceğim (Kalkar çorabı seçer, sabah giymek üzere başucuna koyar)

-Yumuşak oyuncak alacağım (o an o rafta olmayıp evde bir yerlerde kim bilir nerede olan oyuncağı ister, ara ki bulasın. Bir yastığın altında bulduysan ne mutlu sana, yoksa Allah kolaylık versin)

Artık konuşmamaya başlayıp, uyku moduna geçince 'ben su içeceğim' diyerek odadan çıkıyorum. O da 'tamam anne' diyor. Onun izni olmadan şurdan şuraya adım atabilir miyim ben yahu lütfen. Ve sonra geri dönmüyorum, o da uyuyor sağolsun yattıktan 1:30 saat sonra. Analar çeker yükü kimsenin bilesi yok :)

1 yorum:

  1. blogunuz için başarılar dilerim. Ben de sizi kendi blogumda ağırlamak isterim:)

    YanıtlaSil