17 Mart 2013 Pazar

Çocuktan sonra eşler arasındaki sevgi ve mutluluk algısı

Çocuk olduktan sonra evliliğin bambaşka bir boyut kazandığını söyleyip, yeni birşey keşfetmişcesine ahkam kesmek değil amacım. Sadece kendimce evlilikteki dengelerin nasıl değiştiğine, sevgi ve mutluluk algısının kazandığı boyuta parmak basmak istiyorum. Özetle,

- Çocuktan önce kocanız özel bir günde sinemaya gitmeyi teklif etseydi, o özel gün özellikten çıkıp kabusa dönebilirdi. Çocuktan sonra ise sinemaya gitmenin marjinal faydası romantik bir yemeğe gitmekle hemen hemen eş değer hale gelir ve sevgililer gününde koşa koşa sinemaya gider, akşam yemeği olarak da marine edilmiş et değil patlamış mısır yersiniz.

- Çocuktan önce ne kadar güzel olduğunu söyleyerek bir kadının ayaklarını yerden kesebilirsiniz, çocuktan sonra ise ne harika bir anne olduğunu söylemek ne kadar güzel olduğunu söylemekten çok daha etkileyici olur.

-Çocuktan önce haftasonu yatağa tepsi ile kahvaltı getiren erkek romantik gelirken, çocuktan sonra 'sen bu sabah uyu karıcım, çocuğun kahvaltısını ben yaptırırım' diyen erkek 'tütütü maaşallah' denen erkektir.

-Çocuktan önce doğum günü sürprizi yapıldığında mutlu olurken, çocuktan sonra anneler gününde sürpriz yapıldığında misli ile mutlu olunur.

-Çocuktan önce mutluluk karı koca dışarı çıkmak ise, çocuktan sonra kocanın akşam çocuğa bakmayı üstlenip karısının kızkıza dışarı çıkmasına imkan vermesidir. Ha çocuktan sonra karı koca dışarı çıkmanın mutluluk katsayısı çok daha artar o ayrı.

Bu tespitlerim çocuktan sonra erkeğin gözünde birey olarak kadının öneminin azalışı, anneliğinin ön plana çıkışını kabullenmek değil. Öyle olmaması gerektiğini de düşünüyorum.  Bu noktada, kocanın karısına 'çocuğunun annesi' sıfatından ziyade sadece 'o' olduğu için kendini özel hissettirmesi zaten beklenen ve arzulanan bir durum. Ancak kabul edelim ki çocuktan sonra gündelik hayatta kadının annelik vasfı ağır basıyor. İşte tam da bu yüzden idealismi bir kenara bırakıp realiteye bakarsak kocanın kadının anne olarak işini kolaylaştırması, verdiği emeği takdir etmesi bir kadının kendini özel hissetmesi için çok önemli. Nacizane fikrim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder